Еластинът е ключов компонент в човешкото тяло, който изпълнява редица важни функции, свързани със здравето на кожата и другите органи. Той се отличава със своите уникални свойства, с които придава еластичност и гъвкавост на тъканите.
В следващите редове ви представяме що е това еластин, какво влияние оказва в организма и кои са факторите, които му въздействат. Научете още каква е връзката му с естетичната медицина и как да поддържате кожата си здрава и красива.
Какво е еластин?
Еластинът е един от двата основни елемента на съединителната тъкан заедно с колагена. Той представлява протеин, който се синтезира по естествен начин във фибробластите и се състои от тропоеластинови молекули, микрофибрили и различни по вид аминокиселини. Сред последните са глицин, пролин, аланин и други.
Еластинът изпълнява жизненоважни функции за редица органи като кръвоносни съдове, кожа, стави и бели дробове.
Каква е функцията на еластина в нашето тяло?
Еластинът придава устойчивост на тъканите и осигурява нужния баланс между разтегливост и стабилност. Това го прави изключително ценен за здравето и нормалното функциониране на органите и системите в тялото.
Този протеин е необходим за кръвоносните съдове и най-вече артериите. Той позволява на артериалните стени да се свиват и разширяват с потока на кръвта.
Не без значение е и за белите дробове. Благодарение на него алвеолите извършват свободно своето движение при дишане.
Еластинът се съдържа в тъканните структури около ставите, като допринася за тяхната по-добра подвижност.
Той отговаря още за еластичността на кожата и нейната способност след разтягане да възвръща първоначалната си форма. Едновременно с това този протеин осигурява гъвкавост и предпазва от появата на бръчки.
Източник на изображението: freepik
Всички тези свойства имат важно значение за състоянието на тъканите особено с напредването на годините.
Фактори, влияещи върху производството на еластин
Синтезът на еластин е важен процес за поддържането на здрава и красива кожа. С възрастта обаче той става все по-неефективен, като роля има и въздействието от различни външни агенти и вътрешни промени в организма. Това води до образуване на фини линии и гънки, отпуснатост, сухота и други неприятни състояния.
Факторите, които имат най-голямо влияние върху производството на еластин, са:
- Излагане на слънце – въздействието на UV лъчите засяга еластиновите влакна, като ги уврежда трайно и с това допринася за преждевременното остаряване на кожата.
- Диета – синтезът на протеина се забавя допълнително от вредните хранителни навици и липсата на витамини и минерали в диетата.
- Хидратация – недостатъчният прием на вода води до по-суха и по-малко еластична кожа.
- Хормонални промени – фактор, който е по-характерен за жените в менопауза, тъй като в този период намалява способността на тъканите да произвеждат еластин.
- Стрес – повишените нива на хормона кортизол повлияват негативно върху съединителната тъкан и причиняват изтъняване на кожата.
- Неподходяща грижа – употребата на неправилни козметични продукти може да доведе до нарушения в производството на еластин.
Разбирането и ограничаването на тези фактори значително подпомага запазването на здравия и младежки вид на кожата за по-дълго време.
Еластинът в естетичната медицина
В естетичната медицина еластинът се използва като активна съставка в редица козметични продукти.
Освен това индиректно се стимулира и неговото производство чрез различни по вид естетични процедури.
Употреба на еластин в козметиката
В козметиката еластинът се среща в хидролизиран вид. Това е форма, при която структурата на елемента се разгражда на малки молекули с цел по-доброто му усвояване от организма и по-ефективното му действие.
Най-често еластинът се придобива от източници като риба и морски безгръбначни животни. Той е по-чист, притежава висока биосъвместимост и съдържа специфични вещества, които проявяват по-силни антиоксидантни свойства. Освен това рискът от алергични реакции при използването му е много нисък.
Източник на изображението: freepik
Различни кремове, серуми и маски за лице съдържат еластин в комбинация с други съставки като колаген, хиалуронова киселина, витамини и пептиди. Общото действие на тези елементи не само възстановява еластичността, но и поддържа влагата в кожата, подобрява структурата ѝ и я прави мека, гладка и сияйна.
Процедури, които стимулират производството на еластин
Мезотерапията е една от процедурите, които по естествен начин стимулират синтеза на този протеин. Тя се извършва чрез инжектиране на смес от хиалуронова киселина, витамини, аминокиселини и други полезни вещества под кожата. Те подпомагат нейната ревитализация и изграждането на нови еластинови влакна.
При безиглената мезотерапия е възможно използването на веществото под формата на контактен гел за подобряване на еластичността и задържането на влагата в тъканите.
Химическият пилинг също активира процесите на собствено възпроизвеждане на еластин и колаген. При тази процедура се отстраняват мъртвите повърхностни клетки, което позволява на кожата да се възстанови по естествен начин и да регенерира своя нов, по-еластичен горен слой.
Скинбустерите са друга процедура, която оказва влияние върху способността на кожата да се разтяга и да бъде гъвкава. Те съдържат концентрирана хиалуронова киселина, която подобрява нейната хидратация. А когато кожата е добре хидратирана, тя е по-еластична, здрава и устойчива на вредни въздействия.
Процедурите по поставяне на дермални филъри с хиалуронова киселина и мезоконци са предпочитани сред редица пациенти, тъй като се неинвазивни и дават мигновени резултати.
Мезоконците имат свойството да се резорбират в кожата, при което задействат дългосрочното производство на протеина в нея.
От своя страна, филърите с калциев хидроксиапатит в състава си активират основните клетки в съединителната тъкан, а оттам се подобрява и синтеза на еластин.
Друга подходяща инжекционна процедура за целта е плазмотерапията. Тя използва отделената по специална техника плазма от кръвта на всеки пациент, която се поставя в проблемната зона. Резултатът от тази терапия е дълготрайно образуване на нов еластин и колаген, което подобрява структурата на кожата и възвръща нейната свежест.
Често прилаган от апаратните процедури е радиочестотният лифтинг. Той е свързан с генерирането на специфична радиочестотна енергия дълбоко в кожата. От това следва активна стимулация на възстановителните процеси и трайно увеличаване на колагена и на еластина в тъканите. Често действието на тази процедура е сравнимо с това на безиглената мезотерапия.
В нашата клиника предлагаме извършване на химически пилинг, инжектиране на дермални филъри и скинбустери и поставяне на лифтинг конци, както и мезотерапия, RF лифтинг и редица други процедури.
Ефектът от тях е трайно подмладяване, стягане и изглаждане на кожата, възвръщане на нейната еластичност и постигане на естествена красота. При интерес можете да се обадите и да запазите своя час за консултация.
Източник на изображението: freepik
Предимства
Еластинът има важна роля в поддържането на здрава и устойчива кожа. Той стимулира нейното възстановяване, повишава тургора и изглажда повърхността ѝ. По този начин той предотвратява стареенето на кожата и преждевременната поява на отпускания, фини линии и бръчки.
Съществено влияние оказва еластинът върху структурата и текстурата на тъканите. Той подпомага хидратацията и действието на колагеновите влакна, с което качеството на кожата трайно се подобрява.
Освен всичко изброено еластинът има подхранващо и ревитализиращо действие. Той снабдява кожата с нужните ѝ аминокиселини, като едновременно с това я омекотява, тонизира и подсилва защитната ѝ бариера.
Колаген и взаимодействието му с еластин
Колагенът е другият основен компонент на съединителната тъкан. Той е отговорен за стабилната структура на дермата и има важно значение за изграждането на нови кожни клетки. В процеса на стареене и под вредното въздействие на UV лъчите и замърсяванията производството на колаген също намалява.
Докато колагенът осигурява здравина и устойчивост на кожата, еластинът ѝ позволява да бъде гъвкава и да издържа на различни механични натоварвания.
Двата протеина работят в синергия. Те изграждат здрава и стабилна мрежа, на която колагенът дава основа, а еластинът – подвижност.
Колкото повече се синтезират тези елементи, толкова по-добре изпълняват своите функции, а кожата остава гладка, стегната и еластична за по-дълго време.
Допълнителни съвети за подобряване еластичността на кожата
Поддържането на еластичността е ключово за запазване на здравословния и младежки вид на кожата.
Като ключов протеин, който осигурява гъвкавост и устойчивост на тъканите, еластинът също изисква постоянно внимание и грижа.
Представяме няколко полезни съвета, с които да предотвратите загубата на еластичност:
- Използвайте подходяща слънцезащита – като превенция срещу фотостареенето на кожата служи употребата на слънцезащитен крем с висок и широкоспектърен фактор. Подобни продукти възпрепятстват разрушаването на еластичните влакна и помагат за поддържането на здравословен тен.
- Хранете се балансирано – консумирайте повече храни, богати на витамини, минерали, антиоксиданти и фибри. Те са необходими за синтеза на еластин и колаген и подобряването на кожните структури.
- Пийте достатъчно вода – добрата хидратация е пряко свързана с добрата еластичност на кожата, затова е препоръчителна всекидневната употреба на по-големи количества чиста вода.
- Движете се редовно – физическата активност подобрява кръвообращението. Това осигурява повече кислород и подхранване за кожата и стимулира свързаните с еластин процеси в нея.
- Премахнете вредните навици – отказът от тютюнопушенето и употребата на алкохол води до забавяне на процеса на стареене и подсилване не естествения възстановителен механизъм на тъканите.
Ежедневната грижа за кожата също има съществено значение за поддържането на еластина в нея.
Източник на изображението: freepik
Включете към рутината си продукти без агресивни съставки, които почистват в дълбочина, хидратират и успокояват. Препоръчително е да използвате такива, в чието съдържание се откриват ретинол, витамин С, хиалуронова и гликолова киселина, различни ензими, пептиди и други вещества. Всички те подобряват синтеза на протеина и оказват положително въздействие върху кожата, като я правят по-еластична и красива.
В нашия онлайн магазин ще откриете редица козметични продукти с подобен състав и доказано действие.
Често задавани въпроси
Как тютюнопушенето повлиява производството на еластин?
Никотинът в цигарения дим подпомага образуването на свободни радикали, които водят до оксидативен стрес в клетките. Освен това той стеснява кръвоносните съдове и намалява притока на кръв към кожата. Това води до ограничено снабдяване с кислород и други важни хранителни вещества и нарушения в производството на еластин и колаген в нея.
Кои храни подпомагат синтеза на еластин в кожата?
Хранителни продукти като цитрусови плодове, зеленчуци, риба и ядки съдържат големи количества антиоксиданти, полезни мазнини и други микро- и макронутриенти. Те оказват положително влияние върху кожата и всичко процеси по нейната регенерация.
Какви са признаците за загуба на еластичност на кожата?
Симптомите, които показват загуба на еластичност на кожата, включват поява на фини линии и бръчки, отпуснати участъци, тънка и суха текстура при допир, както и по-бавно възстановяване след наранявания и неприятни дразнения.