Филъри или мезоконци? Когато става въпрос за стягане и подмладяване на кожата, изборът между тези две естетични процедури често предизвиква колебания в повечето пациенти. Разбирането на техните особености и разлики е ключово за вземането на правилно решение спрямо индивидуалните нужди и цели.
За да улесним вашия избор, ви представяме основните характеристики на дермалните филъри и мезоконците. В следващите редове ще научите в кои случаи се използват те, какви ползи и рискове носят и какво да очаквате след всяка процедура.
Филъри – същност и характеристика
Филърите представляват инжекционни продукти, които се използват за възстановяване на обема в отпуснати участъци, изглаждане на бръчки и коригиране на контури. Те действат, като “попълват” пространството под кожата и я правят по-плътна и хидратирана.
Обикновено филърите се изработват от хиалуронова киселина, която естествено се съдържа в дермата. Освен хиалуронови, съществуват и колагеностимулиращи филъри, които включват в състава си калциев хидроксиапатит.
Този вид инжекционни процедури са приложими при по-млади пациенти за корекции и дълбоко подхранване, както и при по-възрастни за отстраняване на видими признаци на стареене и попълване на зони, които са загубили обем. В днешни дни те са също предпочитана процедура за оформяне и придаване на обем в устните.
Източник на изображението: freepik
Предимства и недостатъци на филърите
Това, което прави филърите популярни, е тяхната способност да предоставят бързи и видими резултати с минимално възстановяване. Материалите, от които са изработени, са клинично тествани и безопасни за употреба, което води до пълната им резорбция, намален риск от алергични реакции или отхвърляне от организма.
Процедурата е кратка и съвместима с дневния график дори на по-ангажирани пациенти. Тя се извършва без наличието на разрези, белези, болка или дискомфорт.
От друга страна, филърите притежават и някои недостатъци. Една от тях е че изискват повторно инжектиране през определен период от време.
Освен това, когато са използвани неправилно, филърите водят до неестествен външен вид и потенциална поява на подуване или инфекция в третираната зона.
Мезоконци – същност и характеристика
Мезоконците представляват тънки резорбируеми нишки, които се влагат под кожата по специална техника с игла или канюла. Те изпълняват механична функция за повдигане на тъканите, стимулират колагеновия синтез и изграждат нова подкожна структура.
Този вид лифтинг конци се изработват от биосъвместими материали като полидиоксанон, поликапролактон и поли L-млечна киселина. С течение на времето те се разграждат по естествен начин в организма до въглероден диоксид и вода.
Тредлифтинг с мезоконци е подходяща процедура както за лицето, така и за тялото. Тя се прилага при мъже и жени на различна възраст с наличие на бръчки, отпускания, несиметрични линии и други естетични проблеми.
Източник на изображението: freepik
Предимства и недостатъци на мезоконците
Мезоконците са модерен и ефективен начин за постигане на гладка и сияйна кожа.
Те се отличават с множество предимства:
- Неинвазивна техника на изпълнение;
- Естествен резултат;
- Дълготраен ефект;
- Минимален риск от алергии;
- Кратък възстановителен период;
- Широк спектър на приложение.
Недостатък при тази процедура е възможността от появата на нежелани странични ефекти при по-чувствителна кожа. Те се изразяват в леки отоци и кръвонасядания в зоната на убожданията, които обаче бързо отшумяват.
Процедурата има и други противопоказания. Тя не може да се прилага при някои определени групи пациенти като бременни жени, онкологично болни и лица с хронични или автоимунни заболявания на съединителната тъкан.
В случай че мезоконците не са поставени от квалифициран специалист, съществува риск от тяхната миграция, възникване на асиметрия и други нежелани резултати.
Каква е разликата между филърите и мезоконците
На първо място филърите и мезоконците се различават по своя механизъм на действие.
Филърите работят чрез запълване на обем и изглаждане на бръчки, което ги прави добър избор за моделиране на лицето и тялото и подобряване на плътността на кожата.
От своя страна, мезоконците повдигат и стягат тъканите, стимулирайки производството на колаген за естествен лифтинг ефект.
Продължителността на резултатите от двете процедури също е различна. Филърите осигуряват видим ефект в период на 9-18 месеца, докато този от мезоконците може да достигне и 2 години.
Освен това тези терапии са подходящи за хора от различни възрастови групи. Хиалуроновите филъри се препоръчват при пациенти над 18-годишна възраст, докато колагеностимулиращите и хибридните филъри се прилагат след 35+ години.
Поставянето на мезоконците се извършва при жени и мъже, които са на възраст над 30 години.
Различно е и времетраенето на двете процедури. Филърите се инжектират в рамките на 20 минути, докато лифтингът с мезоконци отнема малко повече време – от 40 до 60 минути в зависимост от зоната на прилагане.
Как се избира коя процедура е по-подходяща за състоянието на нашата кожа?
След запознаването с основните разлики между двете процедури, следва да разберете коя е по-подходящата за вас.
Изборът между филъри и мезоконци зависи от няколко фактора:
- Вид на естетичния проблем;
- Тип на кожата;
- Възраст на пациента;
- Желани резултати.
Препоръчително е да се консултирате с естетичен дерматолог, който да направи обстоен анализ на кожата ви и да се съобрази с всички изброени фактори. С негова помощ можете да вземете информирано и най-правилно решение относно избора на подходяща процедура.
Източник на изображението: freepik
Д-р Ванеска прилага индивидуален подход в лечението на различни естетични проблеми. При инжектиране на филъри и поставяне на мезоконци в кожата тя се доверява на висококачествени марки продукти и използва щадящи техники на работа. Тя съчетава всичко това с творчество, професионализъм и отговорно отношение и постига дълготрайни и удовлетворяващи резултати при всеки свой пациент.
Често задавани въпроси
Имат ли сезонност процедурите по поставяне на мезоконци и филъри?
Двете процедури нямат сезонност и са подходящи за приложение през цялата година.
За кои зони от лицето и тялото са подходящи мезоконците?
Иновативните резорбируеми конци се използват за стягане и лифтинг на зони като околоочен контур, бузи и брадичка, както и в областта на шията, деколтето, ръцете, бедрата, седалището и други.
Могат ли двете процедури да се комбинират помежду си?
Могат и това е честа практика в естетичната медицина за получаване на по-добри и дълготрайни резултати.