Като най-големият орган в човешкото тяло, кожата изпълнява множество жизненоважни функции. Тя притежава сложна структура, състояща се от три основни слоя – епидермис, дерма и хиподерма. Всеки от тях изпълнява специфична роля за защитата на организма, поддържането на вътрешния баланс и адаптацията към външната среда.
В тази статия ще ви разкажем подробно за функциите на всеки един слой от кожата и ще ви представим полезни съвети за тяхната ефективна и дълготрайна грижа.
Източник на изображението: freepik
Епидермис – значение и функция
Епидермисът е най-горният и външен слой на кожата. Той се състои от различни по вид клетки, най-важни от които са лангерхансовите, кератиноцитите и меланоцитите.
Кератиноцитите заемат 95% от състава на епидермиса. Те имат значимо участие в производството на структурния протеин кератин, който допринася за обновяването на кожата, нейната здравина и устойчивост.
Меланоцитите са отговорни за синтеза на пигмента меланин, който придава на кожата тен и я защитава от вредното влияние на UV лъчите.
Лангерхансовите клетки пък подпомагат нейната имунна защита.
Всичко това допринася за основните функции на епидермиса, които са:
- Синтез на витамин D;
- Производство на пигмент;
- Предпазване от дехидратация;
- Бариера срещу бактерии, вируси, химикали и други външни агресори.
Тези функции определят ролята на епидермиса като изключително важна за поддържането на цялостното здраве и защита на кожата.
Какво представлява дермата и какви са нейните функции?
Дермата е средният и по-дебел слой на кожата. Тя се намира под епидермиса, състои се главно от съединителна тъкан и изпълнява няколко много важни функции.
Дермата съдържа колагенови и еластинови влакна, които отговарят за здравата структура и еластичността на тъканите. Колагенът формира основната поддържаща мрежа в тях, като им придава плътност и устойчивост. От своя страна, еластинът позволява гъвкавост и възвръщане на първоначалната им форма след разтягане или натиск.
Освен тях в състава на дермата влизат потните жлези, които отговарят за терморегулацията на тялото.
Тя е богато кръвоснабдена, тъй като в нея се намират и множество кръвоносни съдове. Те осигуряват на кожата необходимите за правилното ѝ функциониране хранителни вещества и кислород.
Друго основно градивно вещество на дермата е хиалуроновата киселина. Тя притежава способността да привлича големи количества водни молекули, с което поддържа хидратацията на кожата и я прави гладка и сияйна.
Какво трябва да знаем за хиподермата и нейната роля?
Хиподермата е най-долният слой на кожата, който се нарича още подкожие. Тя е изградена предимно от мастна тъкан, а основните ѝ функции са изолация на тялото и защита на вътрешните органи.
Мастните клетки имат важна роля в задържането на телесната топлина и предпазването от студ. Те позволяват излагането на по-ниски температури без риск от измръзване.
Подкожната мазнина служи и като енергиен резерв за организма. Със свойството си да поглъща удари, тя защитава вътрешните тъкани и структури от наранявания и механични травми.
Как да се грижим за всеки слой на кожата ни?
За да поддържате кожата си здрава и красива, е нужно грижата, която полагате, да бъде съобразена със специфичните функции и структура на всеки неин слой.
Като първа защитна бариера срещу външни влияния, епидермисът изисква специално внимание от ваша страна. Необходимо е редовно да използвате подходящ слънцезащитен продукт на лицето и откритите части на тялото си, за да го предпазите от ултравиолетовата радиация.
Източник на изображението: freepik
Не бива да пропускате и ежедневното почистване, за да отстраните замърсяванията и натрупаните мъртви клетки на повърхността. Така позволявате на кожата си да диша и да се регенерира правилно.
За добрата хидратация на епидермиса е нужно да нанасяте и качествени продукти, които да поддържат влагата в тъканите. Освен това е препоръчително да избягвате кремове с агресивни съставки, които могат да му навредят и да се придържате към козметика подходяща за вас.
Грижата за дермата е не по-малка важна. Тя изисква употребата на овлажнители, серуми и други козметични продукти, които включват в състава си полезни вещества като пептиди, антиоксиданти и витамини. Те стимулират производството на колаген и еластин и защитават кожата от преждевременно стареене.
Редовните масажи пък стимулират кръвообращението и подпомагат регенерацията на клетките. Това допринася още повече за здравето и гладкостта на кожата, така че при възможност не ги пропускайте.
Грижата за хиподермата е пряко свързана със здравословния начин на живот. Консумацията на полезни храни и редовната физическа активност подпомагат функцията на подкожието, като поддържат нормалните нива на мазнините и здравето на съединителната тъкан. Важно е да си осигурявате и достатъчно време за сън, както и адекватна хидратация, тъй като те са важни за метаболизма на хиподермата.
В нашия онлайн магазин ще откриете висококачествена козметика за лице и тяло. Ние предлагаме разнообразие от продукти, които почистват, успокояват и хидратират, заличават несъвършенствата, подобряват тена и правят кожата видимо по-здрава и красива.
Процедури, които подобряват тяхното състояние
Освен с козметични продукти, доброто състояние на кожата може да се поддържа и с помощта на различни естетични процедури.
Една от тях е поставянето на резорбируеми лифтинг конци. Те притежават свойството да стимулират дългосрочно собственото производство на колаген и еластин. Това има съществено значение за възстановяването на кожата и възвръщането на нейната еластичност, плътност и хидратация.
Плазмотерапията е друг вид процедура за целта. При изпълнението ѝ предварително отделената от кръвта на пациента плазма се инжектира в засегнатата зона. Ефектът от нея е подсилена регенерация на клетките и мощно тонизиране и подмладяване на тъканите.
Поставянето на филъри е ефикасен метод за подпомагане на функциите и трайно подобряване на епидермиса, дермата и хиподермата. Колагеностимулиращите филъри подсилват неоколагенезата, а дермалните филъри с хиалуронова киселина хидратират в дълбочина и изглаждат кожата.
Източник на изображението: freepik
От своя страна, химическият пилинг отстранява мъртвите клетки от епидермиса и стимулира кожата да се обнови с нов, по-здрав повърхностен слой.
При мезотерапията пък се инжектират коктейли от витамини, минерали, антиоксиданти и други елементи с цел възстановяване и подхранване на тъканите.
Апаратните процедури, като лазерно подмладяване и радиочестотен лифтинг, са друг начин за постигане на здрава и сияйна кожа. Чрез тях се подобрява нейната текстура, стимулира се синтеза на протеини и трайно се подсилва действието на всеки един подкожен слой.
Всички тези процедури и терапии се предлагат в клиниката на д-р Ванеска. При интерес към някоя от тях можете да се обадите и да запазите своя час за консултация.
Често задавани въпроси
Какви грижи са необходими при нетолерантна и реактивна кожа?
Чувствителната кожа изисква употреба на продукти с максимално естествен състав, редовно почистване и целогодишно нанасяне на слънцезащита с висок фактор.
Как влияе процесът на стареене върху състоянието на дермата?
С напредването на възрастта производството на колаген и еластин започва да намалява. Това води до загуба на еластичност, изтъняване на кожата, отпускания и появата на бръчки.
Какви вещества отделят мастните клетки в хиподермата?
Мастните клетки отделят различни вещества като адипонектини, цитокини и киселини, които подсилват възстановяването на кожата след увреждане, поддържат нейната защитна функция и намаляват възпаленията.